Z tego artykułu dowiesz się, czy freelancer i zleceniodawca mogą rozliczać się przez Useme, mimo że łączy lub łączyła ich umowa o pracę, o dzieło lub zlecenia.
Współpraca z obecnym pracodawcą
Pracownik zatrudniony na umowę o pracę
Pracownik zatrudniony na umowę o dzieło
Freelancer prowadzący działalność gospodarczą
Czy muszę zerwać obecną umowę o dzieło z klientem, żeby wystawić mu fakturę w Useme?
Pracownik zatrudniony na umowę zlecenia
Współpraca z byłym pracownikiem
Były pracownik zatrudniony na umowę o pracę
Były pracownik zatrudniony na umowę zlecenia
Były pracownik zatrudniony na umowę o dzieło
Współpraca z obecnym pracodawcą
Pracownik zatrudniony na umowę o pracę
Jeśli Twój pracodawca zatrudnia Cię na podstawie umowy o pracę, nie możecie rozliczyć się przez Useme. Wynika to z przepisów, które wskazują, że wszystkie dodatkowe zadania od pracodawcy muszą być rozliczone w ramach ich umowy o pracę lub w ramach ich dodatkowej umowy cywilnoprawnej (o dzieło lub zlecenia).
Jeśli pracownik i pracodawca mają podpisaną umowę o pracę i umowę cywilnoprawną, to składki ZUS będą pobierane od wynagrodzeń z obu tych umów.
Pracownik zatrudniony na umowę o dzieło
Jeśli Twój pracodawca zatrudnia Cię na podstawie umowy o dzieło możecie rozliczyć się przez Useme, pod warunkiem że praca rozliczona w Useme będzie inna niż praca rozliczana na umowie o dzieło.
Żadna z umów nie będzie objęta składkami ZUS. Od obu umów zostanie pobrana tylko zaliczka na podatek dochodowy.
Freelancer prowadzący działalność gospodarczą
Rozważmy przypadek, kiedy prowadzisz firmę i rozliczasz się ze swoim klientem w modelu B2B, czyli wystawiasz mu faktury w ramach swojej działalności gospodarczej. Możesz rozliczyć się z tym samy klientem przez Useme jako osoba fizyczna, ale tylko jeśli przedmiotem transakcji jest coś zupełnie innego niż przedmiot Twojej działalności gospodarczej.
Rozstrzygają to kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), czyli specjalne oznaczenia, dzięki ktorym m.in. urzędnicy i przedsiębiorcy mogą zrozumieć, czym zajmuje się dana firma.
Przykładowo – prowadzisz działalność gospodarczą i Twój kod PKD obejmuje copywriting. W ramach tej działalności samodzielnie wystawiasz faktury klientom na usługi copywriterskie. Dodatkowo robisz wieńce bożonarodzeniowe na zamówienie. Możesz rozliczyć się za te wieńce za pośrednictwem Useme jako osoba fizyczna, bo copywriting i rzemiosło mają inne PKD.
Uważaj na bardzo podobne rodzaje działalności, które mają jednak inne PKD – mimo dwóch różnych kodów, urząd skarbowy i tak może podważyć legalność Twoich rozdzieleń.
Czy muszę zerwać obecną umowę o dzieło z klientem, żeby wystawić mu fakturę w Useme?
Wyżej opisana sytuacja zakłada, że pracownik i pracodawca chcą mieć dwie formy rozliczenia – jedną na własnej umowie o dzieło i jedną w Useme. Jeśli jednak umowa ma być jedna (o dzieło), a zmienić ma się tylko sposób rozliczenia, to możecie ustalić, że praca wykonywana na podstawie Waszej umowy o dzieło będzie rozliczana w Useme (nie będzie dwóch osobnych umów).
W sekcji umowy dotyczącej wynagrodzenia dodajcie zapis, że rozliczenie odbywa się przez Useme. Wówczas Wasza umowa o dzieło będzie nadal obowiązywać, a wynagrodzenie i fakturę będziecie finalizować w Useme.
Pracownik zatrudniony na umowę zlecenia
Jeśli Twój pracodawca zatrudnia Cię na podstawie umowy zlecenia, możecie rozliczyć się przez Useme, pod warunkiem że praca rozliczona w Useme będzie inna niż praca rozliczana na umowie zlecenia.
Współpraca z byłym pracownikiem
Były pracownik zatrudniony na umowę o pracę
Jeśli Twój były pracodawca zatrudniał Cię na podstawie umowy o pracę, możecie rozliczyć się przez Useme, pod warunkiem że praca na minionej umowie o pracę i praca rozliczana przez Useme różnią się od siebie.
Jeśli praca na minionej umowie o pracę i praca rozliczana przez Useme są takie same, pracodawca i jego były pracownik, nie mogą rozliczyć się przez Useme. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy firma, w której freelancer był zatrudniony na umowę o pracę, została zamknięta. W takim przypadku pracodawca i jego były pracownik zatrudniony kiedyś na umowę o pracę, mogą rozliczyć się przez Useme.
Były pracownik zatrudniony na umowę zlecenia
Jeśli Twój były pracodawca zatrudniał Cię na podstawie umowy zlecenia, możecie rozliczyć się przez Useme.
Jeśli praca na minionej umowie zlecenia i praca rozliczana przez Useme są takie same, freelancer musi zawrzeć z Useme również umowę zlecenia (nie może rozliczyć się z Useme na podstawie umowy o dzieło). Sprawdź, na czym polega umowa zlecenia w Useme.
Były pracownik zatrudniony na umowę o dzieło
Jeśli Twój były pracodawca zatrudniał Cię na podstawie umowy o dzieło, możecie rozliczyć się przez Useme.
Jeśli praca na minionej umowie o dzieło i praca rozliczana przez Useme są takie same, freelancer musi zawrzeć z Useme również umowę o dzieło (nie może rozliczyć się z Useme na podstawie umowy zlecenia).
Czas, jaki minął, od zakończenia powyższych umów między pracodawcą a jego byłym pracownikiem nie ma znaczenia dla opisanych wyżej zasad rozliczeń w Useme.