Czy Useme jest legalne?

Useme to legalna platforma do rozliczania pracy zdalnej. Działamy w zgodzie z polskim prawem, zawierając z freelancerami umowy cywilnoprawne. Następnie legalnie sprzedajemy efekty pracy freelancera klientowi na podstawie transakcji kupna-sprzedaży. Przeczytaj wywiad z prawnikiem Szymonem Czerny, żeby dowiedzieć się więcej o kwestii legalności rozliczeń w Useme.

Gwarantujemy bezpieczne i legalne transakcje. Zawieramy z freelancerami umowy w formie elektronicznej, odprowadzamy i płacimy za nich podatek dochodowy (w przypadku polskich freelancerów) i co roku wysyłamy im PIT-11 za wszystkie prace rozliczone w Useme. Dzięki temu Ty otrzymujesz fakturę VAT za pracę freelancera bez formalności – my je przejmujemy.

Kto może legalnie rozliczać się w Useme?
Umowa między Useme a freelancerem
Faktura VAT
Podatek dochodowy
Rozliczenie w Useme a składki ZUS
Ile umów można legalnie rozliczyć w Useme? Czy istnieje limit zarobków w Useme?

Kto może legalnie rozliczać się w Useme?

Za pośrednictwem Useme freelancer może wystawić Ci fakturę VAT, a Ty możesz mu zapłacić za wykonaną pracę. To rozwiązanie dla wszystkich, którzy zlecają pracę w formie pojedynczych zleceń, jak i regularnych projektów z różnych branż. Tutaj sprawdzisz wszystkie kategorie prac, za które możesz otrzymać fakturę VAT i zapłacić wykonawcy za pośrednictwem Useme.

Z Useme możesz korzystać, niezależnie w jakim kraju mieszkasz i płacisz podatki. Ponadto możesz używać naszej platformy jako:

  • osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej;
  • osoba prowadząca firmę (jednoosobową albo spółkę).

Możesz całkowicie zastąpić dotychczasowe umowy fakturami VAT wystawianymi w Useme. Alternatywnie możesz w pełni legalnie i wygodnie łączyć rozliczanie freelancerów w Useme z zatrudnianiem stałych pracowników na etacie.

Umowa między Useme a freelancerem

Jako klient(ka) freelancera nie masz obowiązku nawiązywania z nim umowy o pracę. Możesz cały czas bazować na umowach o dzieło i umowach zlecenia. Kiedy rozliczasz się ze swoim wykonawcą przez Useme, to zawiązujemy z nim właśnie umowę o dzieło w formie elektronicznej. Przedmiotem tej umowy jest efekt wykonania określonej pracy, czyli jej rezultat. Następnie odsprzedajemy tę pracę Tobie na podstawie faktury VAT.

W uzasadnionych przypadkach zawieramy z freelancerem umowę zlecenia, od której zgodnie z przepisami odprowadzimy zarówno podatek dochodowy, jak i składkę zdrowotną. W Useme rozliczamy też umowy najmu. Dowiedz się więcej o umowach zlecenia i umowach najmu w Useme.

Rozliczenie w Useme może zainicjować zleceniodawca (klient) lub freelancer (wykonawca). Warunki wykonania umowy, takie jak zakres prac, termin i wysokość wynagrodzenia podaje w odpowiednim formularzu:

Faktura VAT

Po wypełnieniu formularza Useme wysyła zleceniodawcy, czyli klientowi freelancera, fakturę pro forma. Kiedy klient wyśle nam płatność określoną na proformie, przekazujemy wynagrodzenie freelancerowi, a klientowi wysyłamy fakturę VAT.

Dowiedz się więcej o tym jak wyglądają faktury od Useme.

Podatek dochodowy

Useme odprowadza podatek dochodowy za freelancerów, którzy mają rezydencję podatkową w Polsce. Podstawą do odprowadzenia tego podatku jest umowa cywilnoprawna (o dzieło lub zlecenia). Taka umowa powstaje między freelancerem a Useme za każdym razem, kiedy freelancer rozlicza się ze swoim klientem na naszej platformie. W efekcie Useme odprowadza podatek od wynagrodzenia polskiego freelancera i przekazuje go do polskiego urzędu skarbowego.

Jeśli freelancer płaci podatki w Polsce, w lutym otrzymuje PIT-11, który stanowi roczne rozliczenie podatku dochodowego z umów cywilnoprawnych zawieranych w Useme (czyli z jego wszystkich transakcji z klientami w Useme). Do końca lutego wysyłamy PIT-11 na maila podanego na profilu freelancera.

Rozliczenie w Useme a składki ZUS

Każda umowa cywilnoprawna musi być zgłoszona do ZUS-u, dlatego Useme zgłasza do ZUS-u wszystkie umowy zawierane z polskimi freelancerami.

Jeśli rozliczenie w Useme jest oparte o umowę o dzieło, to z wynagrodzenia freelancera nie musimy odprowadzać składek do ZUS-u – wynika to z przepisów polskiego prawa. Jeśli natomiast rozliczenie opieramy o umowę zlecenia, musimy odprowadzić składkę zdrowotną. Dowiedz się więcej o rozliczaniu umów zlecenia w Useme.

Ile umów można legalnie rozliczyć w Useme? Czy istnieje limit zarobków w Useme?

Freelancerzy mogą wystawiać swoim klientom faktury za pośrednictwem Useme tyle razy, ile chcą. Nie obowiązuje ich miesięczny limit znany z działalności nierejestrowanej. Wynika to z polskiego prawa – nie ma limitu umów o dzieło ani umów zlecenia.

Jeśli freelancer rozlicza się ze zleceniodawcą przez Useme regularnie, to nie jest zobowiązany do zakładania działalności gospodarczej ani do zawierania ze zleceniodawcą umowy o pracę.