Jak Useme rozlicza moje podatki?

Podatki freelancerów-osób fizycznych z Polski
Drugi próg podatkowy
Podatki freelancerów-osób fizycznych spoza Polski
Podatki freelancerów z firmą

Jednym z plusów Useme dla osób fizycznych z Polski jest to, że ani Ty, ani Twój zleceniodawca nie musicie samodzielnie wysyłać urzędowi skarbowemu odpowiedniej kwoty podatku.

Robimy to za Was, dlatego Twoje wynagrodzenie będzie w kwocie netto, czyli pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy, którą przekazujemy do twojego lokalnego urzędu skarbowego.

Kiedy zakładasz konto w Useme, możesz wybrać dwie opcje:

  • Reprezentuję lub prowadzę firmę – jeśli ją zaznaczysz, Twój status prawny w Useme to freelancer-osoba fizyczna.
  • Nie reprezentuję ani nie prowadzę firmy – jeśli ją zaznaczysz, Twój status prawny w Useme to freelancer-firma.

To, czy będziemy odprowadzać Twoje podatki do urzędu skarbowego, zależy od Twojego statusu prawnego oraz od kraju, w którym mieszkasz – go również podajesz przy zakładaniu konta.

Tutaj sprawdzisz, kiedy Useme nie rozliczy Twoich podatków.

Podatki freelancerów-osób fizycznych z Polski

Podatki obliczamy zgodnie z obowiązującą stawką 12% i odprowadzamy do urzędu skarbowego, który odpowiada Twojemu adresowi zamieszkania.

Jeśli minimum raz rozliczysz się z klientem w ciągu roku, do 28 lutego kolejnego roku wyślemy Ci PIT-11. Kiedy będziesz składać zeznanie podatkowe, uwzględnij w nim PIT-11 od Useme – to Twoja jedyna formalność do załatwienia.

Drugi próg podatkowy

Progi podatkowe są ustalane na początku każdego roku kalendarzowego. Jeśli wiesz, że Twoje dochody przekroczyły granicę pierwszego progu podatkowego, poinformuj nas o tym – wyślij nam wypełnione oświadczenie (znajdziesz je na końcu tego artykułu) na info@useme.com. Zastosujemy wtedy stawkę podatku 32%.

Jeśli przypuszczasz, że zbliżasz się do progu podatkowego, a Useme jest Twoim jedynym zleceniodawcą, skontaktuj się z nami. Wyślemy Ci zestawienie rozliczonych umów, żeby łatwiej było Ci obliczyć sumę dochodów.

Jeśli przekroczysz próg podatkowy w ciągu roku, ale nie zgłosisz nam tego faktu, będziemy nadal odprowadzać od Twoich transakcji podatek w wysokości 12%. Po złożeniu zeznania podatkowego urząd skarbowy poprosi Cię o dopłatę należnego podatku.

Podatki freelancerów-osób fizycznych spoza Polski

Jeśli przy zakładaniu konta podasz inny kraj zamieszkania niż Polska, to będziemy wysyłać Ci wynagrodzenie brutto do samodzielnego rozliczenia podatku w Twoim kraju według obowiązującej tam stawki.

Żeby było to możliwe, musisz wysłać nam dokumenty potwierdzający Twoją rezydencję podatkową poza Polską, np. skan certyfikatu rezydencji podatkowej, umowę najmu mieszkania czy rachunek za media.

Podatki freelancerów z firmą

Useme nie rozliczy za Ciebie podatków (nie odejmie ich od wynagrodzenia), jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą i przy zakładaniu konta zaznaczyłaś(-eś) Reprezentuję lub prowadzę firmę. Otrzymasz wynagrodzenie brutto.


progi podatkowe-oświadczenie.pdf