Umowa zlecenia z Useme – na czym to polega

Kto może rozliczyć umowę zlecenia w Useme?
Umowa zlecenia ze statusem studenta
Umowa zlecenia ze statusem osoby zatrudnionej 
Status studenta czy osoby zatrudnionej?
Jaki plik dodać do umowy zlecenia?
Ile kosztuje rozliczenie umowy zlecenia w Useme?
Minimalna stawka godzinowa


Kiedy rozliczasz się z klientem przez naszą platformę, nawiązujesz umowę cywilnoprawną z Useme. Zwykle jest to umowa o dzieło, ale w uzasadnionych przypadkach będzie to umowa zlecenia. Sprawdź, jakie prace możesz rozliczać w Useme na umowę zlecenie, a jakie na umowę o dzieło.

Rozliczenie ze zleceniodawcą, czyli Twoim klientem, wygląda w Useme to następująco:

  1. Wypełniasz formularz Wystaw fakturę lub Podpisz umowę albo formularz składania oferty do zlecenia w Useme Jobs.
  2. Useme wysyła Twojemu klientowi maila z fakturą pro forma oraz linkiem do wpłacenia wynagrodzenia za Twoją pracę.
  3. Klient opłaca zleconą pracę. Właśnie na tym etapie dochodzi do zawarcia umowy zlecenia między Useme i freelancerem.

Umowy zlecenia dotyczą prac, w których: 

  • klient rozlicza Cię za czas, a nie za efekt;
  • nie ma z góry określonej ilości rzeczy, jakie musisz wykonać.

Przykładowo:

  • stworzenie pięciu grafik na media społecznościowe – między Useme i freelancerem zawiąże się umowa o dzieło;
  • obsługa graficzna profilu na mediach społecznościowych przez miesiąc – między Useme i freelancerem zawiąże się umowa zlecenia.

Kto może rozliczyć umowę zlecenia w Useme?

Każdy freelancer z aktywnym kontem w Useme może rozliczać umowy o dzieło w naszym serwisie, ale nie każdy może skorzystać z umowy zlecenia. Żeby mieć taką możliwość, musisz spełnić jeden z poniższych warunków:

  • pracujesz na umowę o pracę lub na inną umowę zlecenia z wynagrodzeniem równym lub wyższym od najniższej płacy krajowej i masz status osoby zatrudnionej na profilu w Useme;
  • studiujesz, masz mniej niż 26 lat i masz status studenta na profilu w Useme.

Poniżej wyjaśniamy, jak uzyskać status osoby zatrudnionej lub status studenta w Useme.

Umowa zlecenia ze statusem studenta

Uczniowie i studenci do 26 roku życia mogą rozliczać umowy zlecenia w Useme, ale najpierw muszą potwierdzić, że się uczą lub studiują. Sprawdź, jak to zrobić:

  1. Zrób skan lub zdjęcie swojej legitymacji uczniowskiej lub studenckiej z obu stron (opcjonalnie – skan/zdjęcie zaświadczenia od uczelni, że studiujesz).
  2. Zaloguj się do Useme.
  3. Najedź na swoją nazwę użytkownika w prawym górnym rogu i wejdź w Ustawienia → FreelancerDokumenty → „Edytuj dokumenty” → Status ucznia/studenta → „Dodaj legitymację”.
  4. Dodaj skany legitymacji lub zaświadczenia i uzupełnij informacje zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Po dodaniu skanów zweryfikujemy je i wyślemy Ci maila, kiedy Twój status ucznia/studenta będzie już aktywny. Dodatkowo po udanej weryfikacji zobaczysz napis Aktywny przy sekcji Status ucznia/studenta w ustawieniach profilu.

Zobaczysz tam także, do kiedy ważny jest Twój status (czyli do kiedy ważna jest Twoja legitymacja lub zaświadczenie). Przed upływem tego terminu przypomnimy Ci o tym mailem. Dodaj nowe zdjęcie lub skan zaświadczenia bądź legitymacji podbitej na kolejny semestr przed upływem ważności statusu.

Jeśli Twój dokument nie przejdzie weryfikacji, napiszemy Ci maila z informacją o powodzie tej decyzji. Odpisz na tę wiadomość, żeby wyjaśnić sytuację.

Status studenta tracisz również w momencie obrony pracy licencjackiej lub magisterskiej, nawet jeśli Twoja legitymacja/zaświadczenie nadal obowiązują. Poinformuj nas, jeśli masz obronę.

Umowa zlecenia ze statusem osoby zatrudnionej 

Osoby zatrudnione na umowę o pracę lub zlecenie, które otrzymują wynagrodzenie równe lub wyższe od minimalnej płacy krajowej, mogą rozliczać umowy zlecenia w Useme. Żeby to zrobić, muszą najpierw potwierdzić zatrudnienie. Sprawdź, jak to zrobić:

  1. Zrób skan lub zdjęcie zaświadczenia o zatrudnieniu (niżej wyjaśniamy, co powinno się w nim znaleźć).
  2. Zaloguj się do Useme.
  3. Najedź na swoją nazwę użytkownika w prawym górnym rogu i wejdź w Ustawienia → FreelancerDokumenty → „Edytuj dokumenty” → Status osoby zatrudnionej → „Dodaj zaświadczenie”.
  4. Dodaj skan zaświadczenia i uzupełnij informacje zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Możesz pobrać i uzupełnić nasz wzór zaświadczenia (znajdziesz go na końcu tego artykułu) albo napisać swoje. Zaświadczenie o zatrudnieniu powinno zawierać następujące informacje: 

  • Twoje dane (imię, nazwisko, adres, PESEL),
  • dane pracodawcy (nazwa, adres, NIP),
  • typ umowy (o pracę/zlecenia),
  • czas trwania umowy,
  • w przypadku umowy zlecenia: wynagrodzenie,

oraz odpowiedzi na poniższe pytania:

  • czy nie jesteś w okresie wypowiedzenia umowy,
  • czy Twój zakład pracy nie znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji,
  • czy Twoje wynagrodzenie to co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Po dodaniu zaświadczenia zweryfikujemy je i wyślemy Ci maila, kiedy Twój status osoby zatrudnionej będzie już aktywny. Dodatkowo po udanej weryfikacji zobaczysz napis Aktywny przy sekcji Status osoby zatrudnionej w ustawieniach profilu.

Zobaczysz tam także, do kiedy ważny jest Twój status. Na 14 dni przed upływem tego terminu przypomnimy Ci o tym mailem. Dodaj nowe zaświadczenie przed upływem ważności statusu. To, kiedy należy dodać nowe zaświadczenie, zależy od tego, kiedy kończy się Twoja umowa.

  • Jeśli masz umowę na czas nieokreślony lub umowę na czas określony, która kończy się za 3 miesiące lub później – Twoje zaświadczenie jest ważne 3 miesiące.
  • Jeśli masz umowę na czas określony, która kończy się za mniej niż 3 miesiące – Twoje zaświadczenie jest ważne do końca tej umowy.

Jeśli nie prześlesz nam nowego zaświadczenia, stracisz status osoby zatrudnionej i możliwość rozliczania w Useme prac, które kwalifikują się do umowy zlecenia. 

Jeśli Twój dokument nie przejdzie weryfikacji, napiszemy Ci maila z informacją o powodzie tej decyzji. Odpisz na tę wiadomość, żeby wyjaśnić sytuację.

Status studenta czy osoby zatrudnionej?

Jeśli jednocześnie spełniasz wymogi statusu studenta i osoby zatrudnionej, wybierz status studenta, bo będzie to dla Ciebie korzystniejsze.

Jaki plik dodać do umowy zlecenia?

Każde rozliczenie w Useme wiąże się z dodaniem pliku, którym potwierdzasz, że wykonałaś(-eś) zleconą pracę. W przypadku umów zlecenia Twoim plikiem będzie formularz godzinowy. Pobierz i uzupełnij nasz wzór formularza (znajdziesz go na końcu tego artykułu) lub napisz swój.

Jeśli charakter Twojej pracy na to pozwala, oprócz formularza godzinowego dodaj również screenshoty lub krótki raport z Twoich zadań. Mogą znaleźć się w nim np.:

  • tematy zajęć w przypadku szkoleń,
  • liczba obsłużonych wątków lub wykonanych połączeń w pracach biurowych,
  • liczba interwencji przy administracji serwisów.

Raport nie musi być bardzo szczegółowy, ale powinien wskazywać na charakter Twojej pracy. Jeśli masz wątpliwości co do zawartości raportu, napisz do nas przez formularz kontaktowy.

Oprócz tego opisz krótko swoją pracę w formularzu rozliczenia w Useme w kroku Opis (jeśli korzystasz z rozliczenia Wystaw fakturę) lub Opis projektu (jeśli korzystasz z rozliczenia Podpisz umowę).

Jeśli masz status studenta, przy wyborze kategorii rozliczanej pracy zaznacz Zlecenia dla studentów. Rozliczenie w innej kategorii będzie traktowane jako umowa o dzieło i podatek zostanie pobrany.

Ile kosztuje rozliczenie umowy zlecenia w Useme?

Opłata serwisowa

Wysokość opłaty serwisowej w Useme jest taka sama, niezależnie od tego, czy będzie to umowa o dzieło, czy zlecenia. Dowiedz się, jak naliczamy opłatę serwisową.

Podatek dochodowy

Podatek od umowy zlecenia wynosi 12%. Jeśli kwota umowy wynosi co najmniej 200 zł, to będzie można odliczyć od podatku koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% kwoty umowy.

Jeśli masz mniej niż 26 lat, to nie musisz płacić podatku dochodowego m.in. od umów zlecenia (zerowy PIT, ulga dla młodych). Dowiedz się więcej o uldze dla młodych.

Składka zdrowotna

Od umów zlecenia z osobami ze statusem zatrudnionego odprowadzamy składkę zdrowotną, która stanowi 9% kwoty brutto (czyli wartości zlecenia po odjęciu opłaty serwisowej). Składki zdrowotnej nie można odliczyć od podatku.

Od umów zlecenia z osobami ze statusem studenta nie odejmujemy składki zdrowotnej. Do ubezpieczenia zgłasza ich rodzina lub uczelnia.

Jeśli potrzebujesz pomocy w obliczeniu, jaka będzie Twoja wypłata po odliczeniu naszej opłaty serwisowej, podatku i składki zdrowotnej, napisz do nas przez formularz kontaktowy.

Minimalna stawka godzinowa

W umowie zlecenia przedmiotem umowy jest przepracowany czas, dlatego przy rozliczeniu obowiązuje stawka godzinowa, a nie stawka za ukończone „dzieło”.

Według przepisów stawka godzinowa nie może być niższa niż najniższa płaca krajowa, która od lipca 2024 wynosi 28,10 zł brutto za godzinę. Kiedy więc wypełniasz formularz godzinowy, zwróć uwagę, czy stawka godzinowa jest zgodna z przepisami.

Poniżej znajdziesz wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i formularz godzinowy.