Rozliczenie freelancera, czyli wykonawcy, w Useme polega na tym, że to my (firma Useme sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu) zawieramy umowę z freelancerem, a następnie wystawiamy Ci fakturę VAT za pracę, którą dla Ciebie wykonał. To duże ułatwienie dla zleceniodawców, ponieważ:
- rozliczenie jest szybsze niż samodzielne zawarcie umowy o dzieło lub zlecenia;
- cała transakcja odbywa się na naszej stronie online, dlatego nie wymaga żadnych formalności;
- oszczędzasz czas i pracę księgowości związaną z tworzeniem i podpisywaniem umów z wykonawcami;
- nie ponosisz odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie – to my nawiązujemy z wykonawcą umowę, zgłaszamy ją do ZUS-u i pobieramy od wykonawcy podatek;
- otrzymujesz fakturę VAT za zamówioną pracę, nawet jeśli Twój wykonawca nie ma swojej działalności (lub ma, ale nie jest płatnikiem VAT).
Czym różni się Twoja umowa o dzieło od rozliczenia w Useme?
Dostępne typy rozliczeń w Useme
Faktura pro forma – dlaczego ją wysyłamy?
Umowy w Useme
Rozliczenie w Useme a bezpieczeństwo transakcji
Wygodny sposób na zlecanie pracy zdalnym wykonawcom
Czym różni się Twoja umowa o dzieło od rozliczenia w Useme?
- Tradycyjna umowa z freelancerem
Kiedy samodzielnie zawierasz umowę cywilnoprawną, czyli o dzieło lub zlecenia, odpowiadasz za właściwe zaklasyfikowanie zamawianej pracy. To oznacza, że jeśli przykładowo macie umowę o dzieło, to praca nie może przypominać usług rozliczanych według prawa na umowach zlecenia. Każdą taką umowę musisz zgłosić do ZUS-u oraz zadbać o PIT.
- Rozliczenie w Useme
W naszym rozliczeniu to my zawieramy umowę o dzieło z Twoim wykonawcą i na tej podstawie przejmujemy Twoje obowiązki. Zakres realizowanych prac, termin ich wykonania, wysokość i metodę płatności ustalasz z wykonawcą. Odpowiedni formularz wypełniasz Ty lub freelancer.
Dlaczego możemy wyręczyć Cię w zawieraniu umów z wykonawcami? Zasady umów, które z nimi zawieramy (o dzieło lub zlecenia) reguluje Kodeks cywilny. Kodeks nie wskazuje, w jakiej formie trzeba zawrzeć umowę, co oznacza, że można zrobić to w formie elektronicznej czy nawet mailowej. Wystarczy, że da się zidentyfikować istotne elementy umowy – wszystkie będą zawarte w formularzu do wypełnienia na naszej platformie.
Dostępne typy rozliczeń w Useme
Masz już wykonawcę? W Useme możesz rozliczyć się z nim na dwa sposoby:
- Kiedy wykonawca już wykonał pracę, a Ty ją akceptujesz. Wypełniasz formularz Rozlicz freelancera, żeby zaprosić wykonawcę do rozliczenia w Useme. W formularzu podajesz e-mail freelancera i jego dane (jeśli ma konto w Useme, to nie musisz podawać jego danych), opisujesz zleconą pracę i podajesz swoje dane (jeśli masz konto w Useme, to nie musisz podawać swoich danych). Po otrzymaniu zaproszenia freelancer musi wgrać do Useme pliki z pracą lub potwierdzające ukończenie pracy. Dowiedz się więcej o Rozlicz freelancera.
Ten sam sposób rozliczenia może zainicjować wykonawca (opcja Wystaw fakturę dla freelancerów w Useme) i wtedy to Ty dostaniesz zaproszenie do transakcji w Useme.
- Zanim wykonawca rozpocznie pracę. Zamiast od razu wystawiać fakturę i wysyłać wypłatę, możemy najpierw zabezpieczyć obie strony transakcji umową online. Żeby to zrobić, Twój wykonawca musi wypełnić formularz Podpisz umowę. Wtedy my wysyłamy Ci mailem szczegóły podane przez freelancera (zakres prac, termin, płatność). Dowiedz się więcej o umowie online.
Faktura pro forma – dlaczego ją wysyłamy?
W obu wymienionych wyżej typach rozliczeń otrzymujesz od nas fakturę pro forma mailem. Dzięki temu, jeśli coś się nie zgadza, nie musisz wystawiać korekt. Wystarczy, że odpiszesz nam na maila z prośbą o zmianę jakiejś informacji.
Faktura pro forma, to nie faktura VAT – nie jest dokumentem księgowym i nie zawiera Twojego NIP-u (jeśli masz firmę). NIP znajdzie się dopiero na fakturze VAT, którą otrzymasz po opłaceniu proformy.
- Kiedy wykonawca już wykonał pracę, a Ty ją akceptujesz.
Jeśli rozliczasz się za pomocą formularza Rozlicz freelancera (wypełniasz Ty) lub Wystaw fakturę (wypełnia freelancer), to opłacenie proformy oznacza akceptację pracy – pieniądze trafiają do freelancera. Możesz wyłączyć automatyczną weryfikację pracy (sprawdź, jak to zrobić), jeśli wolisz zobaczyć przesłane pliki z pracą, zanim pieniądze trafią do freelancera.
- Zanim wykonawca rozpocznie pracę.
Jeśli natomiast rozliczasz się za pomocą formularza Podpisz umowę (wypełnia freelancer), to opłacenie proformy oznacza, że wykonawca może rozpocząć pracę. Wpłacone pieniądze czekają w Useme, aż freelancer skończy pracę i wyśle ją do Twojej akceptacji.
Jeśli nie zrobi tego w wyznaczonym terminie, a Ty nie zgodzisz się na jego wydłużenie, pieniądze wrócą do Ciebie. Natomiast jeśli praca dotrze o czasie, ale nie spełnia wymogów postawionych w formularzu, czyli w Waszej umowie online, pomagamy znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące dla obu stron na podstawie naszego Regulaminu.
Umowy w Useme
Jak wspomnieliśmy, kiedy rozliczasz wykonawcę, to Useme zawiązuje z nim umowę o dzieło (lub zlecenia). Dzieje się to w momencie, gdy opłacisz fakturę pro forma – wtedy wiemy, że obie strony transakcji chcą dokonać jej na naszej platformie. Opłacenie proformy jest równoznaczne z potwierdzeniem zamówienia pracy u wykonawcy.
Potem wystawiamy Ci fakturę – odbywa się to na podstawie postanowień naszego Regulaminu i jest po prostu transakcją kupna (patrząc z Twojej perspektywy) czy też transakcją sprzedaży (patrząc z naszej perspektywy).
Rozliczenie w Useme a bezpieczeństwo transakcji
Samodzielne zawieranie umów o dzieło z wykonawcami łączy się z ryzykiem. Odpowiadasz wówczas za właściwe zaklasyfikowanie zlecanej pracy oraz za egzekwowanie realizacji zamówienia zgodnie z ustaleniami i na czas.
Useme rozwiązuje oba te problemy. Rozliczenie zamówień przez platformę zdejmuje z Ciebie odpowiedzialność oraz obowiązki formalne. Oprócz tego Twoja płatność jest zabezpieczona i trafia do freelancera, dopiero gdy wgra do systemu pliki ze skończoną pracą lub potwierdzające jej ukończenie.
Jeśli rozliczacie się na podstawie formularza Podpisz umowę, zgodnie z Regulaminem wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność wobec Ciebie za wykonane zamówienie, w tym za zgodność zamówienia z Twoimi oczekiwaniami.
W Podpisz umowę pieniądze, które wpłacasz jako potwierdzenie zamówienia po otrzymaniu proformy, nie trafiają bezpośrednio do freelancera. Useme zabezpiecza wpłacone środki do momentu odbioru ukończonej pracy, czyli zaakceptowania plików na platformie. Jeśli praca nie została wykonana zgodnie z zamówieniem, nie musisz jej akceptować – możesz zgłosić poprawki, a pieniądze nie zostaną wypłacone wykonawcy do czasu, aż poprawi pracę.
Wygodny sposób na zlecanie pracy zdalnym wykonawcom
Podsumowując – rozliczenie w Useme oferuje Ci sposób działania, który już znasz, jednak bez wszystkich związanych z nim formalności. Useme przejmuje Twoje obowiązki i dba o zgłoszenia umowy do ZUS, odprowadzanie podatku czy wysyłkę PIT-11.
Jednocześnie zamówione usługi zaksięgujesz na podstawie faktury VAT wystawionej przez serwis – wszystko zgodnie z przepisami i na podstawie legalnie zawartych umów.
Rozliczenie pracy zleconej w Useme Jobs
Jeśli masz pracę do zlecenia, ale nie masz jeszcze wykonawcy, możesz znaleźć go w Useme Jobs. Rozliczenie działa wtedy na tej samej zasadzie co opisana wyżej opcja Podpisz umowę, tylko że możesz wybrać wykonawcę spośród freelancerów zarejestrowanych w Useme. Rozliczenie wygląda następująco:
-
Opublikuj zlecenie na naszej giełdzie zleceń Useme Jobs.
-
W odpowiedzi otrzymasz oferty wykonania pracy od użytkowników Useme.
-
Wybierz jedną lub kilka ofert, jeśli chcesz, żeby więcej freelancerów wykonało pracę opisaną w jednym zleceniu.
-
Po wyborze wykonawcy wyślemy Ci fakturę pro forma do opłacenia. Po zaksięgowaniu płatności na naszym koncie:
-
wyślemy Ci mailem fakturę VAT;
-
wyślemy wykonawcy informację, że może zacząć pracę.
5. Wykonawca dostarcza dzieło w wyznaczonym terminie za pośrednictwem Useme – wgrywa pliki na naszą platformę, a my przekazujemy je Tobie do wglądu.
6. W ciągu siedmiu dni akceptujesz pracę lub wnosisz o poprawki. Możesz to zrobić na swoim koncie lub za pomocą linka, który wyślemy Ci mailem. Jeśli nie zareagujesz na pliki w ciągu siedmiu dni, praca zaakceptuje się automatycznie i wypłata trafi do freelancera.
7. Jeśli nie otrzymasz plików z pracą w wyznaczonym terminie, a Ty nie zgodzisz się na jego wydłużenie, pieniądze wrócą do Ciebie wraz z fakturą korygującą. Natomiast jeśli praca dotrze o czasie, ale nie spełnia wymogów postawionych w zleceniu w Useme Jobs, pomagamy znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące dla obu stron na podstawie naszego Regulaminu.
8. Po akceptacji pracy wypłacimy wynagrodzenie freelancerowi.
9. Zgłaszamy umowę między nami (Useme) a Twoim wykonawcą do ZUS-u – Ty nie musisz załatwiać żadnych formalności.
Twoje wszystkie zlecenia opublikowane w Useme Jobs znajdziesz w zakładce Zlecenia, a propozycje wykonania zleceń od freelancerów w zakładce Oferty.
Możesz też dodać zlecenie dedykowane, czyli najpierw wybrać wykonawcę z naszej bazy freelancerów, a potem wysłać mu propozycję wykonania pracy (tzw. zapytanie ofertowe). Sprawdź, jak działają zlecenia dedykowane.
Po zakończonej współpracy możesz napisać opinię o wykonawcy, która znajdzie się na jego profilu w Useme. Sprawdź, jak wystawić opinię freelancerowi.