Useme to platforma, która pośredniczy w Twoich rozliczeniach z freelancerami, czyli Twoimi wykonawcami. To oznacza, że to my nawiązujemy umowę z wykonawcą, a następnie wystawiamy Ci fakturę VAT za jego usługi. Dowiedz się więcej, co daje Useme zleceniodawcom i jakie formalności od Ciebie przejmiemy.
Żeby rozliczyć się z freelancerem przez Useme, nie musisz mieć u nas konta, ale Twój wykonawca już tak. Możecie rozliczyć się na dwa sposoby:
- Freelancer wypełnia formularz Wystaw fakturę lub Ty wypełniasz formularz Rozlicz freelancera po skończeniu jego pracy – efekt jest ten sam, tylko inna osoba zaprasza drugą do rozliczenia.
- Freelancer wypełnia formularz Podpisz umowę jeszcze zanim rozpocznie zleconą przez Ciebie pracę – to forma zabezpieczenia interesów i dla Ciebie, i dla wykonawcy.
W tym artykule wyjaśniamy, jak rozliczyć freelancera, który wypełnił formularz Podpisz umowę i chce zabezpieczyć się umową online, zanim rozpocznie pracę.
Ważne: Umowa online, o której tu piszemy, to proces rozliczenia z freelancerem za pomocą formularza Podpisz umowę. To nazwa umowna i nie oznacza umowy o dzieło czy zlecenia z wykonawcą. Ty nie nawiązujesz z nim umowy o dzieło/zlecenia – robimy to my, żeby przejąć od Ciebie formalności.
Jak przebiega rozliczenie umowy online w Useme?
Żeby móc skorzystać z tego typu rozliczenia w Useme, musisz mieć już wykonawcę i zlecić mu pracę. Rozliczenie inicjuje freelancer. Możesz wysłać mu instrukcję zakładania konta w Useme. Jednocześnie zachęcamy Cię do założenia swojego profilu – wtedy będziesz mieć wszystkie rozliczenia, dokumenty i wykonawców w jednym miejscu, na swoim pulpicie. Tutaj sprawdzisz, jak wygląda pulpit zleceniodawcy w Useme.
Jeśli chcesz wyjaśnić swojemu wykonawcy, na czym polega ten typ rozliczenia w Useme, możesz wysłać mu nasz artykuł: Podpisz umowę krok po kroku. Jak zabezpieczyć się umową przed rozpoczęciem pracy?
1. Freelancer wypełnia formularz
Zalogowany wykonawca wybiera opcję Podpisz umowę, czyli formularz online, który będzie podstawą Waszej współpracy. W formularzu podaje:
- Twój adres e-mail,
- Twoje dane do faktury,
- kategorię zleconej pracy, np. Marketing → Social Media (wybrana kategoria znajdzie się na fakturze VAT),
- szczegóły pracy, czyli tytuł i opis,
- wysokość wynagrodzenia,
- opcję zarządzania prawami autorskimi (licencja na korzystanie z dzieła, przekazanie praw autorskich do dzieła lub zachowanie praw autorskich),
- dni pracy (zaczną się liczyć, dopiero jak opłacisz fakturę pro forma – wyjaśniamy to niżej),
- termin płatności faktury pro forma,
- opcjonalnie wiadomość do Ciebie.
Wypełniony formularz trafia do nas.
2. Wysyłamy Ci propozycję umowy
Na podstawie informacji, które wykonawca zawarł w formularzu przygotowujemy propozycję zawarcia umowy online i wysyłamy Ci ją mailem (na adres podany przez freelancera w formularzu). W tytule maila znajdzie się imię i nazwisko freelancera oraz nazwa umowy, czyli nazwa zleconej pracy.
Jeśli masz konto w Useme, propozycję umowy znajdziesz na swoim pulpicie w zakładce Umowy → Oczekujące na potwierdzenie.
3. Akceptujesz umowę
Na akceptację propozycji umowy masz 14 dni. Po tym czasie propozycja wygaśnie. W mailu znajdziesz przycisk „Potwierdzam” – kliknij go, jeśli akceptujesz rozliczenie na warunkach opisanych w propozycji umowy. Wtedy przeniesiesz się na stronę Useme, gdzie jeszcze raz musisz potwierdzić zawarcie umowy kliknięciem „Akceptuję umowę”.
Twoja akceptacja oznacza, że zobowiązujesz się zapłacić za pracę freelancera. Umowa trafia do zakładki Umowy → Otrzymane proformy.
4. Opłacasz fakturę pro forma i dostajesz fakturę VAT
Po potwierdzeniu zawarcia umowy online wyślemy Ci mailem fakturę pro forma do opłacenia. Proforma będzie miała sumę odpowiadającą wynagrodzeniu brutto (z VAT) dla wykonawcy z doliczoną opłatą serwisową dla Useme.
Mail będzie zawierał link do szybkiej płatności online. Alternatywnie możesz zrobić zwykły przelew bankowy – w tytule koniecznie wpisz numer proformy (zaczynający się do liter „UM”). Po zaksięgowaniu płatności wyślemy Ci fakturę VAT, a Twoja umowa trafia do zakładki Umowy → Otwarte umowy
5. Freelancer wykonuje zleconą pracę
Kiedy zaksięgujemy Twoją płatność, wyślemy wykonawcy maila z informacją, że jego wynagrodzenie jest już zabezpieczone (czeka u nas) i może zaczynać pracę. Od tego momentu ma na skończenie pracy tyle czasu, ile wpisał w formularzu.
6. Odbierasz pliki z pracą
Wykonawca w wyznaczonym terminie dodaje w odpowiednim miejscu na swoim koncie pliki z pracą lub pliki potwierdzające pracę (alternatywnie: formularz godzinowy, jeśli praca jest rozliczana za godziny, a nie za efekt).
Kiedy freelancer wgra pracę, powiadomimy Cię o tym mailem. Od tego momentu masz 7 dni, żeby zapoznać się z plikami i je zaakceptować lub odrzucić (zgłosić poprawki). Sprawdź, jak pobrać, zaakceptować i odrzucić pracę.
Jeśli zaakceptujesz pracę, przekażemy wykonawcy wynagrodzenie. Jeśli rozlicza się w Polsce, odprowadzimy za niego podatek. Większość przelewów dochodzi do wykonawców w 24 godziny.
Ty natomiast otrzymasz pełny dostęp do plików oraz licencję na korzystanie z dzieła lub protokół przekazania majątkowych praw autorskich (chyba że freelancer nie zdecydował się na żadną z tych dwóch opcji i zachowuje pełnię praw autorskich).
Jeśli nie otrzymasz plików z pracą w wyznaczonym terminie i nie zgodzisz się na jego wydłużenie, pieniądze wrócą do Ciebie wraz z fakturą korygującą. Natomiast jeśli praca dotrze o czasie, ale nie spełnia wymogów postawionych w formularzu umowy online, pomagamy znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące dla obu stron na podstawie naszego Regulaminu.