Jakie mam opcje płatności w Useme?
Tradycyjny przelew bankowy
Szybkie płatności online
Mechanizm podzielonej płatności (MPP), czyli split payment
Niedostępne opcje płatności
Żeby rozliczyć się z freelancerem w Useme, musisz opłacić fakturę pro forma za pracę, którą mu zleciłaś(-eś). Kiedy Twoja płatność zaksięguje się na naszym koncie, od razu wystawiamy Ci fakturę VAT i wysyłamy ją na Twój adres mailowy.
Dowiedz się więcej o tym, co to jest faktura pro forma i dlaczego Ci ją wysyłamy.
Tradycyjny przelew bankowy
Zaloguj się do swojego konta bankowego i wykonaj przelew (zwykły lub ekspresowy). W tytule przelewu koniecznie podaj tylko numer umowy (a tym samym numer proformy), czyli ciąg liter (lub liter i cyfr) zaczynający się od „UM”. To znacznie przyśpieszy księgowanie płatności i dalsze kroki rozliczenia z wykonawcą.
- Numer umowy znajdziesz na swoim koncie Useme po wejściu we właściwą umowę.
- Numer konta do przelewu znajdziesz w mailu z proformą od Useme.
Przelew bankowy nie jest obciążony opłatą serwisową z naszej strony i w większości banków jest darmowy.
Szybkie płatności online
Zamiast robić przelew od zera, możesz przejść do płatności online jednym kliknięciem. Wyjaśniamy, jak to zrobić, w tym artykule. Dane do płatności uzupełnia się automatycznie.
Masz kilka metod szybkich płatności online do wyboru, BLIK, płatności kartą (w tym Google Pay i Apple Pay) i tradycyjny przelew.
Po kliknięciu linku do szybkiej płatności może pojawić się opłata operacyjna – jej wysokość zależy od kraju i waluty ustalonej w umowie (opłata operacyjna służy pokryciu ogólnych kosztów związanych z obsługą i realizacją umów, w tym infrastruktury technicznej i rozliczeniowej).
Mechanizm podzielonej płatności (MPP), czyli split payment
MPP polega na tym, że jako nabywca płacisz za towar lub usługę tzw. komunikatem przelewu. To specjalny przelew z podzielną płatnością, w którym bank odbiorcy automatycznie rozdziela kwotę brutto na kwotę netto i podatek VAT. Kwota netto trafia na rachunek bankowy Useme, a podatek VAT na rachunek VAT przypisany do Useme.
Bank tworzy rachunek VAT automatycznie jako dodatkowe konto do każdego rachunku (rozliczeniowego w banku lub w SKOK) założonego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Kiedy zastosowanie MPP jest obowiązkowe?
Podstawą prawną jest tu art. 108a ust. 1a ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT).
Według tego artykułu podatnicy są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności, jeśli jednocześnie:
- płatność dotyczy towaru lub usługi wymienionej w załączniku nr 15 do ustawy;
- płatność jest udokumentowana fakturą, w której ogólna kwota należności przekracza 15.000 zł lub jej równowartość w innej walucie.
Split payment w Useme dotyczy przede wszystkim przelewów PLN, bo tylko w złotówkach możemy przyjąć kwotę VAT.
W innych walutach nie dopuszczamy MPP, chyba że chodzi o towary i usługi z załącznika nr 15. Wtedy potrzebę realizacji split payment w obcej walucie trzeba jak najszybciej do nas zgłosić, żebyśmy wystawili najpierw fakturę VAT z odroczonym terminem zapłaty. Kwota VAT będzie opłacona w PLN według kursu znajdującego się na fakturze VAT.
Niedostępne opcje płatności
Nie możesz opłacić proformy lub faktury za pomocą PayPal. Nie prowadzimy również konta przedpłaconego.