Wystaw fakturę krok po kroku. Jak wystawić fakturę VAT?

Useme to platforma, która pośredniczy w Twoich rozliczeniach z klientami, dlatego możesz wystawić im faktury VAT bez zakładania działalności gospodarczej. Powstanie wtedy umowa między Tobą a Useme, a następnie my wystawimy fakturę VAT Twojemu klientowi. Sprawdź, na czym dokładnie polega umowa między freelancerem a Useme.

Ten artykuł dotyczy procesu Wystaw fakturę, a nie Podpisz umowę. Niżej wyjaśniamy, czym różnią się te dwa typy rozliczeń.

Dostępne typy rozliczeń w Useme
Formularz Wystaw fakturę – co musisz wiedzieć
Formularz Wystaw fakturę krok po kroku
Dodawanie plików
Szczegóły pracy
Twoje dane do umowy i dane klienta do faktury
Cena
Podsumowanie
Wystaw fakturę w trybie demo – przetestuj Useme bez zobowiązań


Dostępne typy rozliczeń w Useme

W Useme możesz rozliczyć się ze swoim klientem na podstawie faktury VAT na dwa sposoby:

  • Wystaw fakturę. Wybierz, jeśli masz już klienta, wykonałaś(-eś) dla niego zamówioną pracę i chcesz wystawić mu fakturę VAT. Twój klient nie musi mieć konta w Useme, żeby rozliczenie doszło do skutku. Nie musicie też podpisywać żadnych umów, bo rozliczenie odbywa się online. Formalności są ograniczone do minimum.
  • Podpisz umowę. Wybierz, jeśli masz już klienta, ale jeszcze nie zaczęłaś(-ąłeś) pracy i chcesz najpierw zabezpieczyć się umową. Od Wystaw fakturę różni się tym, że formularz wypełniasz, zanim zaczniesz pracę, a nie po jej zakończeniu. Dzięki umowie online zabezpieczasz się przed sytuacją, gdy klient dostaje pliki z Twoją pracą, ale z jakiegoś powodu nie płaci za nie. To szczególnie przydatna opcja przy współpracy z nowym, nieznanym jeszcze klientem. Sprawdź, jak wygląda proces Podpisz umowę.

Jeśli obecnie nie masz żadnej pracy do rozliczenia, możesz znaleźć nowe zlecenie na naszej giełdzie zleceń Useme Jobs. Przejdź do sekcji Useme Jobs, żeby dowiedzieć się więcej.


Formularz Wystaw fakturę – co musisz wiedzieć

Wystaw fakturę można nazwać procesem, rodzajem rozliczenia, ale też funkcją czy opcją dostępną w Useme. Niezależnie od nazwy, najprościej mówiąc – jest to po prostu formularz online. Wypełniasz go, żeby wystawić swojemu klientowi fakturę VAT za pośrednictwem Useme.

Możesz skorzystać z Wystaw fakturę, jeśli:

  • masz już klienta, który zlecił Ci wykonanie pracy,
  • ta praca już została wykonana,
  • masz pliki, które potwierdzają wykonanie pracy,
  • klient zaakceptował wykonaną pracę.

Żeby rozpocząć, wejdź w Dla freelancerów → Wystaw fakturę. Wystawianie faktury przez Useme składa się z 4 lub 5 kroków. Jeśli masz już profil freelancera w Useme, to:

  1. Dodajesz plik (lub pliki), który potwierdzi wykonanie pracy dla klienta.
  2. Opisujesz wykonaną pracę, nadajesz jej tytuł i kategorię.
  3. Podajesz adres e-mail i dane Twojego klienta (osobowe lub firmowe) – użyjemy ich do wystawienia mu faktury VAT.
  4. Ustalasz cenę swojej pracy.

Jeśli nie masz jeszcze profilu freelancera w Useme, to dochodzi 5. krok – podajesz swoje dane do rozliczenia. Na tej podstawie nawiążemy z Tobą umowę. Najprościej będzie jednak najpierw aktywować konto, a potem przejść do wystawiania faktury, żeby pominąć jeden krok.

 

Formularz Wystaw fakturę krok po kroku

1. Dodawanie plików

Wystawianie faktury rozpoczynasz od wgrania plików, które zawierają ukończoną pracę lub potwierdzają jej ukończenie. Klient powinien już znać efekt tej pracy i go akceptować.

Nie musisz wgrywać całego ukończonego projektu. Plik może zawierać np. screenshot potwierdzający wykonanie pracy, część wykonanej pracy, protokół zdawczo-odbiorczy, raport potwierdzający wykonanie pracy lub inny dowód na ukończenie pracy. Maksymalna dopuszczalna liczba plików to 50, a ich łączny rozmiar nie może przekraczać 100 GB.

Jakie konkretnie pliki wgrać? To zależy od rodzaju rozliczanej pracy. Inne pliki będą odpowiednie np. dla tłumaczeń, a inne dla programowania aplikacji. Sprawdź, jaki plik dodać, żeby poprawnie wystawić fakturę za Twoją pracę.

2. Szczegóły pracy

W kolejnym kroku musisz podać szczegóły pracy, za którą ma zapłacić Twój klient. Podaj kategorię, tytuł i opis, które będą zgodne z dodanymi plikami.

  • Kategoria – klient zobaczy ją na fakturze VAT jako przedmiot Waszej transakcji.
  • Tytuł – nazywany też tytułem umowy, również znajdzie się na fakturze VAT dla klienta. Tytuł pozwoli Ci również na zlokalizowanie konkretnej umowy na Twoim pulpicie.
  • Opis – tutaj szerzej opisujesz wykonaną pracę, podając przede wszystkim osiągnięte efekty. Opis nie znajdzie się na fakturze.

Przykładowe informacje w powyższych sekcjach mogą wyglądać następująco:

Kategoria: Email marketing

Tytuł: 10 maili do newslettera z branży beauty

Opis: 10 maili napisanych według instrukcji dostarczonej przez klienta. Każdy z maili dotyczy innego tematu na blogu [adres bloga]. Maile będą wysyłane do bazy kontaktów firmy [nazwa firmy] w ramach newslettera co tydzień.

Albo

Kategoria: Strony internetowe

Tytuł: Przebudowa strony produktowej w PrestaShop

Opis: Odnowiona strona produktowa [adres strony], która zawiera następujące zmiany i funkcje: [lista zmian]. Do przebudowy strony użyto następujących technologii: [technologie].

Kategoria, tytuł i opis muszą być spójne ze sobą nawzajem i odpowiadać wgranym w poprzednim kroku plikom.

3. Twoje dane do umowy i dane klienta do faktury

Jak wspomnieliśmy, rozliczenie w Useme polega na tym, że my z Tobą nawiązujemy umowę o dzieło (a w niektórych przypadkach umowę zlecenia), a następnie wystawiamy fakturę Twojemu klientowi. Musimy więc mieć zarówno Twoje dane, jak i dane Twojego klienta.

Jeśli Twoje konto jest już aktywne, to nie musisz podawać swoich danych. Dlatego najlepiej najpierw założyć konto, a potem przejść do wystawiania faktury. Zobacz, jak założyć konto.

Poprosimy Cię o adres e-mail Twojego klienta, bo będziemy kontaktować się z nim drogą mailową. Jeśli ten klient kiedykolwiek rozliczał się z freelancerem (nie musisz to być Ty) w Useme, to będziemy mieli jego dane w naszej bazie. Jeśli jest to jego pierwsza transakcja, to zapytamy Cię o jego dane.

Twoim klientem może być osoba lub firma z Polski albo osoba lub firma z zagranicy – dzięki Useme każdego rozliczysz na tych samych, wygodnych zasadach. Jeśli to będzie pierwsza transakcja Twojego klienta w Useme, to oprócz adresu e-mail musisz wpisać:

  • klient osoba fizyczna z Polski lub zagranicy: imię, nazwisko i adres;

  • klient firma z Polski: NIP (reszta danych uzupełni się automatycznie); klient firma z zagranicy: numer podatkowy (odpowiednik NIP-u), nazwa i adres firmy

4. Cena

W tym kroku podajesz bardzo ważne informacje:

    • Wysokość wynagrodzenia za Twoją pracę. Dowiedz się więcej o wysokości wynagrodzenia.
      • Uzupełnij pole Ty zarobisz na rękę – wtedy my obliczymy koszt na fakturze dla klienta zgodnie z tym, ile chcesz zarobić.
      • Lub: Naciśnij przełącznik ze strzałkami i uzupełnij pole Twój klient zapłaci – wtedy my obliczymy Twoje wynagrodzenie zgodnie z kwotą na fakturze dla klienta.
  • Zarządzanie prawami autorskimi do Twojej pracy. To, którą z poniższych opcji wybierzesz, może wpłynąć na wysokość Twojego wynagrodzenia. Dowiedz się więcej o przekazywaniu praw autorskich w Useme.
  • Nie przenoszę praw autorskich – zachowujesz prawa autorskie do pracy.
  • Termin opłacenia faktury pro forma – po wypełnieniu formularza zweryfikujemy go i wyślemy klientowi z informacją, że ma tyle dni, ile tu podasz, na opłacenie pracy. Umowy weryfikujemy w dni robocze od 8 do 17. Dowiedz się, na czym polega weryfikacja Twojego rozliczenia.

5. Podsumowanie

Zbierzemy wszystkie podane przez Ciebie informacje w ostatnim kroku. Teraz możesz sprawdzić, czy na pewno są prawidłowe. Jeśli nie, wróć do poprzednich kroków. Jeśli tak, zatwierdź wysłanie faktury przyciskiem na dole ekranu i gotowe! Zweryfikujemy Twój formularz i wyślemy Twojemu klientowi maila z fakturą pro forma do opłacenia.

Będziemy informować Cię mailowo o kolejnych krokach rozliczenia. Kiedy Twój klient opłaci fakturę pro forma, wystawimy i wyślemy mu fakturę VAT, a Tobie wynagrodzenie. Większość płatności dochodzi na konta freelancerów w ciągu 24 godzin w dni robocze.


Wystaw fakturę w trybie demo – przetestuj Useme bez zobowiązań

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda proces wystawiania faktury VAT przez Useme, sprawdź nasz tryb demo. Nie potrzebujesz do tego konta. Nie poprosimy Cię o pliki, ani o Twoje dane i dane klienta. Po ukończeniu testowego wystawiania faktury wyślemy Ci na maila fakturę pro forma, którą w prawdziwym rozliczeniu wysłalibyśmy do Twojego klienta.