Czym jest i jak działa Useme?
Useme to platforma, na której wykonawca może legalnie rozliczyć się ze swoim klientem na podstawie faktury VAT, mimo że nie prowadzi działalności gospodarczej. Pośredniczymy w tej transakcji, dzięki czemu żadna ze stron nie musi załatwiać żadnych formalności, bo my dbamy o zgodność rozliczenia z przepisami i bezpieczeństwo płatności – również kiedy wykonawca lub klient są spoza Polski.
Wykonawca i jego klient nie muszą zawierać ze sobą umów, kiedy rozliczają się w Useme, bo transakcja odbywa się porównywalnie do modelu B2B.
Więcej dowiesz się z artykułów:
- Useme dla freelancerów – co daje Ci nasza platforma?
- Useme dla zleceniodawców – co daje Ci nasza platforma?
Kim jest freelancer i zleceniodawca?
Freelancer to inaczej wykonawca, najczęściej nie ma działalności gospodarczej. Wykonuje płatne zlecenia dla klienta lub kilku/wielu klientów, zwykle zdalnie. Szuka legalnego sposobu na wystawienie faktury bez firmy i bez zobowiązań. Umożliwia mu to Useme. Możesz być freelancerem w Useme, niezależnie do tego, czy:
- mieszkasz w Polsce, czy za granicą;
- Pracujesz na etacie i masz dodatkowe zlecenia po pracy, czy zarabiasz tylko na freelancingu;
- chcesz regularnie wystawiać faktury, czy tylko raz.
Więcej dowiesz się z artykułu: Kto może korzystać z Useme jako freelancer?
Zleceniodawca, to inaczej klient freelancera, czyli osoba, która chce zlecić komuś wykonanie danej pracy. Może reprezentować firmę lub być osobą fizyczną. Zleceniodawca nie chce zatrudniać pracownika na etat i szuka prostszego sposobu rozliczenia niż podpisywanie umów o dzieło czy zlecenia. Woli otrzymać fakturę VAT i odliczyć ją od podatku. Umożliwia mu to Useme.
Więcej dowiesz się z artykułu: Czego potrzebujesz, żeby zacząć rozliczać freelancerów w Useme?
Czym jest rozliczenie w Useme?
Rozliczenie, nazywane w Useme również umową to transakcja między freelancerem i zleceniodawcą. Useme pośredniczy w tej transakcji, dlatego:
- dla freelancera: nawiązujemy z Tobą umowę o dzieło lub umowę zlecenia (dzieje się to online i nie wymaga papierowych dokumentów) i przekazujemy Twoje pliki z pracą klientowi, po tym jak wyśle nam Twoją wypłatę;
- dla zleceniodawcy: pobieramy od Ciebie płatność za pracę, którą zlecasz, wystawiamy Ci nią fakturę VAT i przekazujemy wynagrodzenie wykonawcy.
Czy freelancer i zleceniodawca zawierają ze sobą umowę w Useme?
Nie. Useme pośredniczy w transakcji, dlatego to my zawieramy umowę z freelancerem-wykonawcą. Dzieje się to online i nie wymaga żadnych formalności oprócz akceptacji naszego Regulaminu. Również my wstawiamy zleceniodawcy fakturę VAT i pobieramy od niego płatność, którą następnie przekazujemy wykonawcy.
Na czym polega wystawienie faktury w Useme?
Wykonawca (freelancer) może wystawić fakturę klientowi (zleceniodawcy) za pośrednictwem Useme. Po założeniu konta wypełnia formularz online z danymi klienta i szczegółami zleconej pracy. Na tej podstawie my, firma Useme, wystawiamy fakturę VAT zleceniodawcy (lub bez VAT, jeśli zleceniodawca jest spoza Polski i w kilku innych przypadkach).
Więcej dowiesz się z artykułów:
- Dla freelancera: Komu mogę wystawić fakturę bez VAT w Useme i jak to zrobić?
- Dla zleceniodawcy: Faktura od freelancera wystawiona w Useme – co musisz wiedzieć
Czy muszę mieć konto, żeby korzystać z Useme?
Freelancer musi mieć konto, żeby rozliczać się z klientami w Useme. Zleceniodawca nie musi mieć konta – wszystkie informacje, link do płatności i faktura VAT przyjdą do niego na maila. Zachęcamy jednak do założenia konta, bo to bardzo ułatwia zarządzanie dokumentacją i kontakt z wykonawcami.
Więcej dowiesz się z artykułów:
- Dla freelancera: Jak założyć konto w Useme?
- Dla zleceniodawcy: Jak założyć konto w Useme?
Na czym polega elektroniczne zawarcie umowy?
W rozliczeniu za pomocą opcji Podpisz umowę lub zlecenia w Useme Jobs freelancer zawiera dodatkową umowę online ze swoim klientem. Wypełnia formularz, a my na jego podstawie przygotowujemy propozycję zawarcia umowy dla klienta i wysyłamy mu ją mailem. Kiedy klient zaakceptuje propozycję, potwierdzi zawarcie umowy online z obowiązkiem zapłaty. Wtedy wyślemy mu fakturę pro forma do opłacenia.
Więcej dowiesz się z artykułu: Na czym polega elektroniczne potwierdzenie zawarcia umowy?
Czy dostanę papierową wersję umowy?
Nie, wszystko odbywa się online, co jest w pełni zgodnie z przepisami.
Jakie prace można rozliczyć przez Useme?
W Useme można rozliczyć z prace o charakterze:
- dzieła – zleceniodawca płaci freelancerowi za efekt opisany w formularzu online w Useme (np. grafika, teksy, utwór, aplikacja);
- zlecenia – zleceniodawca płaci freelancerowi za czas pracy (np. konsultacje, szkolenia).
Więcej dowiesz się z artykułów:
- Dla zleceniodawcy: Jakie prace można rozliczyć przez Useme?
- Dla freelancera: Jakie prace można rozliczyć przez Useme?
Czy muszę mieć działalność gospodarczą?
Nie. Ani freelancer, ani zleceniodawca nie muszą mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej, żeby rozliczyć się ze sobą w Useme. Podczas zakładania konta będziesz mieć do wyboru dwie opcje: Reprezentuję lub prowadzę firmę albo Nie reprezentuję ani nie prowadzę firmy.
Czy trzeba wgrać pliki z wykonaną pracą do Useme?
Dodanie plików do Useme to jest niezbędne – bez niego nie można rozliczyć się na naszej platformie. Freelancer musi dodać pliki z ukończoną pracą (np. grafika, tekst) lub pliki, które potwierdzają, że ją wykonał, np.:
- screenshot potwierdzający wykonanie pracy,
- część wykonanej pracy,
- raport potwierdzający wykonanie pracy,
- formularz godzinowy, jeśli praca ma charakter zlecenia, a nie dzieła.
Prosimy o pliki po to, żeby rozliczenie było w pełni legalne. Dzięki nim możemy zgłosić umowę do ZUS-u i odprowadzić podatek za freelancera, tym samym zdejmując te formalności i odpowiedzialność z barków naszych użytkowników.
Więcej dowiesz się z artykułu: Kiedy i jak dodać pliki z pracą do umowy?
Czym różni się rozliczenie Wystaw fakturę od Podpisz umowę?
Jeśli klient już zlecił pracę freelancerowi, to mogą w Useme rozliczyć się na podstawie faktury VAT na dwa sposoby:
- Wystaw fakturę. To formularz, który freelancer wybiera, jeśli ma już klienta, wykonał dla niego zamówioną pracę i chce wystawić mu fakturę VAT. Nie musicie też podpisywać żadnych umów, bo rozliczenie odbywa się online. Formalności są ograniczone do minimum.
- Podpisz umowę. To formularz, który freelancer wybiera, jeśli ma już klienta, ale jeszcze nie zaczął pracy i chce najpierw zabezpieczyć się umową. Od Wystaw fakturę różni się tym, że wykonawca wypełnia formularz, zanim zacznie pracę, a nie po jej zakończeniu. Dzięki umowie online obie strony transakcji mają dodatkową warstwę zabezpieczenia – wykonawca dostanie wypłatę, dopiero gdy zleceniodawca zaakceptuje pliki z pracą wgrane do Useme. To szczególnie przydatna opcja przy współpracy z nowym, nieznanym jeszcze freelancerem/klientem.
Ile kosztuje korzystanie z Useme?
Założenie i prowadzenie konta jest darmowe. Useme pobiera natomiast procentową opłatę serwisową od udanej (zakończonej wypłatą) transakcji między freelancerem a zleceniodawcą.
Opłata serwisowa może być odjęta od wypłaty freelancera lub doliczona do płatności zleceniodawcy. To zależy od ustawień kalkulatora w formularzu rozliczenia, który wypełnia freelancer. Dowiedz się, jak działa kalkulator.
Jeśli odejmujemy opłatę serwisową od wynagrodzenia freelancera, to wynosi ona 7,8% od rozliczenia w PLN (lub 4,9% w przypadku pozostałych walut), ale nigdy nie przekroczy 349 zł miesięcznie.
Więcej o opłacie serwisowej po stronie freelancera dowiesz się z artykułu: Ile kosztuje wystawienie faktury w Useme?
Jeśli odejmujemy opłatę serwisową od wynagrodzenia freelancera, to wynosi ona od 5,5 do 6,5% w zależności od liczby freelancerów rozliczanych w miesiącu.
Więcej o opłacie serwisowej po stronie zleceniodawcy dowiesz się z artykułu: Cennik dla zleceniodawców.
Jak przekazywane są prawa autorskie?
Kiedy freelancer wypełnia formularz rozliczenia w Useme, może zaznaczyć, że:
- przekazuje klientowi prawa autorskie – wtedy zrzeka się ich całkowicie i bezterminowo i nie może dalej sprzedawać utworu;
- udziela klientowi licencji na korzystanie z utworu – klient może dysponować utworem przez 15 lat, ale freelancer może go dalej sprzedawać;
- nie przekazuje praw autorskich, ani nie udziela licencji.
Po rozliczeniu klient otrzymuje dokument potwierdzający udzielenie licencji lub protokół przekazania praw autorskich, w zależności od wyboru freelancera. Wszystko odbywa się online i nie wymaga drukowania, podpisywania czy skanowania żadnych papierowych dokumentów.
Dlaczego na fakturze pro forma nie ma NIP-u zleceniodawcy?
Nie umieszczamy NIP-u na fakturze pro forma, bo nie jest to dokument księgowy, tylko oferta handlowa. Dzięki temu nie będzie nieporozumień księgowych. NIP będzie widoczny na fakturze VAT (zarówno polskiej, jak i międzynarodowej), którą klient otrzyma po opłaceniu proformy.
Więcej dowiesz się z artykułu: Co to jest faktura pro forma i dlaczego ją wystawiamy?
Czy Useme może wystawić fakturę bez VAT?
Freelancer może wystawić fakturę zwolnioną z VAT lub z VAT 0%:
- dla firm zagranicznych,
- dla firm polskich, które na mocy odrębnych przepisów są zwolnione z VAT,
- za pracę, która jest zwolniona z podatku VAT.
Więcej dowiesz się z artykułu: Komu mogę wystawić fakturę bez VAT w Useme i jak to zrobić?
Czy z Useme mogą korzystać osoby mieszkające zagranicą?
Tak, umożliwiamy transakcje na podstawie faktury między osobami i firmami z większości krajów świata. Wyjątkiem są państwa i regiony objęte sankcjami. Ich listę znajdziesz w artykule: Jak rozliczyć się z klientem zagranicznym w Useme?
Jak korzystać z Useme Jobs?
Useme Jobs to nasza giełda zleceń i baza freelancerów w jednym. Zleceniodawca może tu:
- wybrać wykonawcę i zaprosić go do współpracy – opcja Znajdź freelancera;
- dodać ogłoszenie, czekać na oferty od zainteresowanych freelancerów i wybrać wykonawcę spośród nich – opcja Dodaj zlecenie.
Freelancer może natomiast aplikować na ogłoszenia dodane przez zleceniodawców, czyli wysyłać im oferty swojego wykonania pracy – opcja Znajdź zlecenie.
Przejdź do sekcji artykułów o Useme Jobs dla freelancera lub dla zleceniodawcy.
Jak edytować fakturę pro forma?
Nie możesz samodzielnie zmienić danych na fakturze pro forma. Napisz do nas przez formularz kontaktowy lub zadzwoń pod +48 717 232 234 i podaj, co chcesz zmienić. Damy Ci znać, czy możemy wprowadzić Twoje zmiany (to zależy od tego, na jakim etapie rozliczenia jesteś.)
Jeśli masz konto w Useme, możesz samodzielnie zmienić większość swoich danych. Zmienione dane pojawią się na fakturze VAT.
Sprawdź, jak zmienić dane na koncie freelancera lub zleceniodawcy.
Czy można edytować fakturę VAT?
Nie można edytować samej faktury VAT, ale może wystawić notę korygującą lub korektę faktury. Zmiany muszą być potwierdzone przez obie strony transakcji.
Żeby wprowadzić zmiany na swojej fakturze VAT, zleceniodawca może napisać do nas przez formularz kontaktowy lub wystawić i wysłać nam notę korygującą.
Kiedy Useme zweryfikuje moje rozliczenie?
W Useme mamy dwa rodzaje weryfikacji umów (rozliczeń):
- automatyczną – odbywa się bez udziału Customer Service;
- ręczną – przeprowadza ją osoba z naszego Customer Service.
Kiedy freelancer wypełni formularz rozliczenia, umowa najpierw trafia do weryfikacji automatycznej, która odbywa się codziennie. Jeśli ją przejdzie, rozliczenie idzie dalej, czyli wysyłamy fakturę pro forma do klienta.
Jeśli umowa nie spełnia warunków weryfikacji automatycznej, trafia do Customer Service, gdzie weryfikują ją nasi administratorzy od poniedziałku do piątku od 8 do 17.
Czy można wystawić fakturę VAT z pominięciem faktury pro forma?
Pominięcie faktury pro forma jest możliwe, ale tylko, jeśli freelancer rozlicza się z klientem za pomocą opcji Wystaw fakturę. Zleceniodawca może napisać do nas przez formularz kontaktowy z informacją, że chce rozliczać się z wykonawcą bez proformy.
Dlaczego nie otrzymuję maili od Useme?
Jeśli nie otrzymujesz maili od Useme, sprawdź folder spam. Jeśli nie ma tam wiadomości od nas, skontaktuj się ze swoim dostawcą poczty i poproś o dodanie domeny useme.com do wyjątków spamu, blokowania i odrzucania.
Jak mogę anulować fakturę?
To, czy można zrezygnować z umowy i jak to zrobić, zależy od tego, na jakim etapie rozliczenia jesteś. Napisz do nas przez formularz kontaktowy i dokładnie opisz swoją sytuację (z jakiej umowy i dlaczego chcesz zrezygnować).