Kto może korzystać z Useme jako freelancer?

Profil freelancera w Useme mogą założyć osoby fizyczne i firmy z Polski i zagranicy. Żeby rozliczać klientów w Useme, czyli wystawiać im faktury na naszej platformie, nie musisz prowadzić działalności gospodarczej.

Sprawdź, czy znajdujesz się w którejś z poniższych grup użytkowników. Jeśli tak, zobacz, na jakich zasadach możesz korzystać z Useme.

Osoby obywatelstwa polskiego mieszkające poza Polską

Jeśli pochodzisz z Polski, ale na stałe mieszkasz i płacisz podatki za granicą (Twoja rezydencja podatkowa jest w innym kraju niż Polska), to przy rejestracji poprosimy Cię o podanie numeru identyfikacji podatkowej w kraju Twojej rezydencji podatkowej. Nie będziemy pobierać podatku dochodowego od Twojego wynagrodzenia. 

Żeby umożliwić Ci transakcje w Useme, potrzebujemy od Ciebie potwierdzenia rezydencji podatkowej za granicą. Może to być np. umowa najmu mieszkania lub rachunek za media. Wyślij nam właściwy dokument na info@useme.com.

Oprócz tego poprosimy Cię o weryfikację tożsamości. Dowiedz się, jak zweryfikować tożsamość w Useme.

Ze względu na obowiązujące sankcje finansowe nie możesz rozliczać się w Useme, jeśli mieszkasz w kraju lub regionie z poniższej listy:

Afganistan, Białoruś, Demokratyczna Republika Konga, Erytrea, Gwinea, Haiti, Iran, Irak, Jemen, Korea Północna, Kuba, Liban, Libia, Mali, Mjanma (wcześniej Birma), Nikaragua, Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Somalia, Sudan, Syria, Wenezuela, Zimbabwe oraz regiony Ukrainy (Donieck, Ługańsk, Cherson, Zaporoże i Krym).

Listę aktualizujemy na bieżąco.

Obcokrajowcy mieszkający w Polsce

Ten punkt dotyczy osób z obywatelstwem innego kraju, które mieszkają w Polsce – tu jest Twoja rezydencja podatkowa.

  1. Obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej

Nie potrzebujesz zezwolenia na pracę w Polsce. Przy zakładaniu konta w Useme poprosimy Cię o podanie Twojego polskiego adresu zamieszkania i numeru PESEL. Użyjemy go do odprowadzania podatku dochodowego od Twoich transakcji w Useme do odpowiedniego urzędu skarbowego w Polsce. Oprócz tego poprosimy Cię o weryfikację tożsamości. Dowiedz się, jak zweryfikować tożsamość w Useme.

  1. Obywatelki(-e) krajów, które nie należą do Unii Europejskiej

Możesz rozliczać się z klientami w Useme, jeśli masz jeden z poniższych dokumentów:

  • Karta Pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy",
  • Karta Pobytowa członka rodziny obywatela UE
  • wiza Poland Business Harbour / wiza D 21 (wiza humanitarna),
  • dokument nadania peselu – dla Uchodźców z Ukrainy po 24 lutego 2022, ważny do 30 września 2025,
  • zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu – dla Brytyjczyków po 30 grudnia 2020,
  • Karta Polaka,
  • legitymacja lub dyplom polskiej uczelni,
  • akt małżeństwa z obywatelką(-em) Polski,
  • Status uchodźcy.

Wyślij nam właściwy dokument na info@useme.com. Oprócz tego poprosimy Cię o weryfikację tożsamości. Dowiedz się, jak zweryfikować tożsamość w Useme.

Osoby przebywające na urlopie macierzyńskim

Na urlopie macierzyńskim możesz zawierać umowy o dzieło w Useme bez utraty prawa do zasiłku. Umowy o dzieło nie są oskładkowane, więc Useme nie odprowadzi dodatkowych składek ZUS z tytułu prac, jakie rozliczysz w oparciu o ten typ umowy.

Na urlopie macierzyńskim możesz rozliczyć także umowy zlecenia, jeśli wysokość Twojego zasiłku brutto jest równa lub wyższa niż minimalna płaca krajowa. Nie stracisz wtedy prawa do zasiłku. Od umowy zlecenia w Useme odprowadzimy obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Osoby przebywające na urlopie wychowawczym

Urlop wychowawczy to urlop bezpłatny, który możesz wykorzystać w ciągu pierwszych 6 lat życia Twojego dziecka, jeśli Twój staż pracy wynosi więcej niż 6 miesięcy. Zgodnie z przepisami praca podjęta na urlopie wychowawczym (do której można zaliczyć rozliczanie się z klientami w Useme) nie może utrudniać lub uniemożliwiać osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem.

Jeśli przebywasz na takim urlopie, możesz rozliczyć w Useme tylko umowę o dzieło, niezależnie od statusu Twojego zatrudnienia w innym miejscu. Nie możesz natomiast rozliczyć z nami umowy zlecenia, ponieważ stracisz prawo do ubezpieczenia społecznego. Sprawdź, czym różni się umowa o dzieło od umowy zlecenia w Useme.

 Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim (L4)

Nie możesz rozliczać się z klientami przez Useme, kiedy przebywasz na zwolnieniu lekarskim.

Osoby zarejestrowane jako bezrobotne

Samo założenie konta w Useme jest dozwolone dla osób zarejestrowanych w Państwowym Urzędzie Pracy. Musisz jednak wyrejestrować się z PUP, kiedy zawiąże się umowa między Tobą a Useme, czyli podczas rozliczenia z Twoim klientem na naszej platformie.

Umowa między Tobą a Useme powstaje na etapie rozliczenia, kiedy Twój klient opłaca fakturę pro forma – wyślemy Ci maila z tą informacją. Na wyrejestrowanie się z PUP masz 7 dni od momentu zawiązania się umowy, czyli opłacenia proformy przez klienta.

Osoby niepełnoletnie

Twój rodzic lub opiekun prawny musi zgodzić się na Twoje rozliczenia w Useme. Taką zgodę musi wyrazić w formie dokumentu. Wyślij go nam na info@useme.com.

Zgoda powinna zawierać Twoje imię i nazwisko, imię i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego, datę i miejscowość wystawienia zgody oraz nazwę naszej firmy (Useme sp. z o.o.). Możesz pobrać i wypełnić nasz wzór zgody opiekuna osoby niepełnoletniej, który znajduje się tutaj:

Osoby prowadzące działalność gospodarczą

Możesz korzystać z Useme, jeśli prowadzisz firmę. Wtedy będziesz wystawiać faktury na nas  (Useme sp. z o.o.). Żeby to było możliwe, przy rejestracji konta zaznacz „Reprezentuję lub prowadzę firmę”. Dowiedz się więcej o tym, jak korzystać z Useme, kiedy masz własną firmę.

Osoby wystawiające faktury na firmę małżonki(-a)

Jeśli chcesz korzystać z Useme, żeby wystawiać faktury dla firmy prowadzonej przez Twojego męża lub żonę, możesz to zrobić tylko jeśli macie rozdzielność majątkową. W innym wypadku takie rozliczenie może zostać zakwestionowane.